Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ w Filii nr 2

utworzono .

I tym razem przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego poznały złote zasady dobrych manier. Dowiedziały się, że wśród najbliższych i znajomych też obowiązuje dobre wychowanie i jakie to jest ważne. Wykonały piękne "serduszka miłości ". Nie tylko dla mam, z okazji ich święta, ale dla całej swojej rodziny.

349515000 195314680070938 3203044812482452593 n

Wycieczka klasy 0 z PSP nr 1 w Radomsku

utworzono .

17 maja br. w Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku odbyła się  wycieczka klasy 0 z PSP nr 1 w Radomsku.

 

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2023

utworzono .

  MAJÓWKA W BIBLIOTECE

.

Majówka 2023 w MBPb

 


.

Tydzień Bibliotek

 


Warsztaty kreatywne z koralikami Hama – Filia nr 3

W sobotę 13.05.2023 r. spotkaliśmy się w Filii nr 3 z okazji Tygodnia Bibliotek. Tym razem do prac wykorzystaliśmy kolorowe, plastikowe koraliki, z których układaliśmy mozaikowe obrazki. Powstałe prace utrwaliliśmy z pomocą ciepłego żelazka. Ćwiczyliśmy cierpliwość, skupienie ale i motorykę małą. Pracy towarzyszyły rozmowy i śmiech. Układanie koralików sprawiało radość naszym młodym czytelnikom.

 


MOJA BIBLIOTEKA to temat przewodni spotkania klasy V B w Filii nr 2, w ramach trwającego TYGODNIA BIBLIOTEK.

Uczniowie przygotowali krótkie recenzje swoich ulubionych książek. Zainteresowania młodych ludzi są tak różnorodne, że trudno byłoby je wymieniać. Powieści, utwory poetyckie, publicystyka czy poradniki. Do tego sięgają najczęściej. Wywiązała się ciekawa dyskusja. Jedna z uczennic zaimponowała piękną recytacją. Spotkanie okazało się tak interesujące, że zasługuje na ciag dalszy

 


Spotkanie z klasą III A, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK było bardzo miłym wydarzeniem.

Historia współpracy z Filią nr 2 z tą przesympatyczną grupą dzieciaków sięga czasów pandemii. To ich pracę plastyczne były wielokrotnie wystawiane w tej placówce. Nie było innych możliwości kontaktu. Teraz więc nadarzyła się okazja. Uczniowie chętnie zwiedzili bibliotekę, wysłuchali informacji o sposobie korzystania z księgozbioru. Potem były rozmowy o książkach, autorach, seriach wydawniczych dla młodych czytelników. Okazało się, że są nie tylko uzdolnieni plastycznie, ale mają dużą ciekawość świata i ludzi.

 


Bliżej gwiazd – spotkanie autorskie dla dzieci z Katarzyną Ziemnicką w ramach akcji Z książką na walizkach

 


Moja biblioteka - zajęcia w Filii nr 1

Motylki, to kolejna grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1, która w Tygodniu Bibliotek odwiedziła Filię nr 1. Dzisiejsze spotkanie przebiegało pod hasłem "Moja biblioteka". Dzieciaki z wielką ciekawością przeglądały kolorowe książeczki, opowiadały również o swoich biblioteczkach domowych i ulubionych książkach. Obiecały, że wkrótce pojawią się z kolejną wizytą.


"Każda książka coś w sobie ma" - Filia nr 4

12 maja z okazji Tygodnia Bibliotek Filię nr 4 odwiedzili uczniowie z klasy 1l/2l/3l aut z SOSW. Dzieci wysłuchały książeczki "Lody o smaku przygody" i wraz z jej bohaterami udały się do starożytnej Grecji i Francji. Po samodzielnym przeczytaniu książki "Olek i psotny kotek" dowiedziały się jakie wesołe przygody mieli Olek i jego kot Klops. Rozwiazały rebus i wyklejały rozsypanki literowe z hasłem Tygodnia Bibliotek. Wskazały dzieciom zaszyfrowaną drogę do biblioteki.


Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem


Wiosenne malowanie – konkurs plastyczny dla przedszkolaków, zorganizowany we współpracy z PP nr 9 w Radomsku.


5 lat z książką - jubileuszowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki

Rozmowy o książkach. O życiu. O nas. Rozmowy i spotkania. Z autorami. Z Dyskusyjnym Klubem Książki ze Strzałkowa.

Ze sobą nawzajem. Wspólny zachwyt literaturą. Dyskusja nad tytułem, który jednym się podoba, a innym nie. Humor i pozytywne nastawienie do życia. Wspólne celebrowanie ważnych wydarzeń, takich jak 40. czy 80. urodziny. Bycie razem w trudnych chwilach śmierci bliskich czy chorobie. Nieważne są dla nas różnice wieku. A może to właśnie one tworzą szczególną atmosferę naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Mamy wszak mentorki, których lubimy słuchać z racji ich wieku i życiowego doświadczenia. Lubimy się z nimi spierać, bo każda ze stron zyskuje inny punkt widzenia. A przede wszystkim lubimy ze sobą być, skoro istniejemy już 5 lat.

.

Wspomnienia, podziękowania, łzy wzruszenia.... Tak przebiegało jubileuszowe, 61. już spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Byli jeszcze zaproszeni goście, jubileuszowy tort i niespodzianka! Klubowicze bowiem wystąpili w roli aktorów, przedstawiając jednoaktówke pt. "Cudowny wieczór", autorstwa jednej z członkiń klubu - Iwony Natkańczyk. Ten wspólny cudowny wieczór był pełen niezapomnianych wrażeń.


"Dziś pójdę do biblioteki" - Filia nr 4

Z okazji Tygodnia Bibliotek Filię nr 4 odwiedziły dzieci z klasy 7d/8d aut oraz 6c/7c/8b zet z SOSW. Dzieci wysłuchały książeczki "Lolek, Lulek i tort". Rozwiązały krzyżówkę obrazkową oraz wyklejały rozsypankę literową z hasłem Tygodnia Bibliotek. 

 


"W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz".

Dziś Filię nr 1 po raz pierwszy odwiedziła grupa Pszczółek z Publicznego Przedszkola nr 1. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić aby stać się czytelnikiem biblioteki i jak należy się w niej zachować. Zapoznały się również z książeczkami dostępnymi w bibliotece i świetnie poradziły sobie przy rozwiązywaniu zagadek związanych z postaciami bajek. Spotkanie nie mogło odbyć się bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały przygód uwielbianych bohaterów bajek - "Kicia kocia w bibliotece" A. Głowińskiej i "Ciekawski Georg w bibliotece" M. i H.A. Reya.

Dla przedszkolaków była to pierwsza wizyta w "domu książek" ale na pewno nie ostatnia.


Z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK Filia nr 2 gościła uczniów klasy IV B, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku.

.

Zgodnie z założeniem spotkania wysłuchali informacji o działalności biblioteki, sposobie wypożyczeń książek, a także zwiedzili pomieszczenia zazwyczaj niedostępne dla czytelników. Młodzi goście opowiadali o swoich ulubionych książkach, zachęcając do ich przeczytania. Na koniec zostali poddani testowi z literatury. Pytania o autorów, tytuły, treści książek nie okazały się trudne i zdali test rewelacyjnie.


Pasowanie na Czytelnika – oficjalne przyjęcie przedszkolaków z PP nr 6 w Radomsku do grona Czytelników biblioteki.


Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim

 


100-lecie Moniuszkowców – historia zawarta w muzyce – spotkanie z Danutą Horoszkiewicz, Prezesem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku

 

Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce – spotkanie autorskie dla dzieci z Izabellą Klebańską

 


Warsztaty z "Bajanką" autorką serii "Olo i Awa"

.

.

Piękny prezent z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek od Moniki Skikiewicz "Bajanki" oraz Przedszkolaków 😘!

Piosenka dla biblioteki


Wystawy:

.

Origami wśród wierszy Jana Brzechwy – wystawa prac plastycznych dzieci  z PP nr 9 w Radomsku

.

.

Moja ulubiona bajka – wystawa prac plastycznych dzieci z PP nr 6 w Radomsku

.

.

Wystawy można zwiedzać na pierwszym piętrze w godzinach pracy biblioteki.

NIEDŹWIADKI z PP nr 9 w Filii nr 2

utworzono .

W piątek, 5 maja do Filii nr 2 zawitały NIEDŹWIADKI z Publicznego Przedszkola nr 9.

Będąc tu po raz pierwszy, chętnie zwiedziły całą bibliotekę i zapoznały się z informacją o sposobie korzystania ze zgromadzonych książek. Wysłuchały wesołych wierszy Jana Brzechwy. "Kaczkę dziwaczkę " wyrecytowano wspólnie: panie i dzieciaki. Obiecały, że po powrocie do przedszkola wykonają rysunki zainspirowane wierszami. Powstanie ciekawa wystawa