Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

XXI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 maja 2024

utworzono .

 

Plakat Tydzień Bibliotek MBP


Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem

.

 


„Hłasko, Gombrowicz, Wańkowicz, Miłosz - literaccy patroni roku 2024" - spotkanie DKK

Wśród pięknej zieleni patio MBP, odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki.
Literaccy patroni 2024 roku: Marek Hłasko - pisarz i scenarzysta filmowy; Witold Gombrowicz - powieściopisarz, nowelista, dramaturg; Melchior Wańkowicz - pisarz, dziennikarz, reportażysta, publicysta i Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata - to bohaterowie tego spotkania.
Ogromnie się cieszymy, że do grona klubowiczów dołączyli też i inni czytelnicy, chcący włączyć się do dyskusji. Swoją osobą zaszczycił nas także Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Pan Andrzej Kucharski.
Spotkanie to było również wspomnieniem pani Halinki Nowickiej, która 7 maja odeszła od nas na zawsze. Była wierną klubowiczką od początku istnienia naszego DKK, długoletnią czytelniczką biblioteki, uczestniczką wielu wydarzeń bibliotecznych oraz przede wszystkim wspaniałym człowiekiem!

 


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

Podczas Tygodnia Bibliotek odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tematem rozmowy była książka Grzegorza Kasdepke pt."Co to znaczy...". Jest to zbiór krótkich historyjek, które w zabawny sposób wyjaśniają znaczenie związków frazeologicznych. Klubowiczki podawały przykłady związków frazeologicznych, które znają z codziennego życia. Następnie była zabawa w kalambury - jedna osoba za pomocą gestów przedstawiała wylosowane powiedzenie, a reszta miała za zadanie odgadnąć jego znaczenie. Uczestniczki wykonały prace plastyczne, w których przedstawiły wybrany związek frazeologiczny rozumiany w sposób dosłowny oraz przenośny.

Okazało się, że na co dzień używamy mnóstwo tego typu powiedzeń nie zastanawiając się jak zabawne jest ich znaczenie dosłowne.

 


Pasowanie na Czytelnika

Oficjalne przyjęcie przedszkolaków z PP nr 6 im. Marii Konopnickiej w Radomsku do grona Czytelników biblioteki.


Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem


Spotkanie autorskie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą

polonistką, superpedagożką, autorką książek obyczajowych, min.: "Naszyjnika z Madrytu", nagrodzonej Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta, "Piątej z kwartetu", "Wytwórni Wód Gazowanych", "Odysejki", "Niedokończona opowieść Pepe".

.

 


„BIBLIOTEKA I ZACZAROWANE KSIĄŻKI" w Filii nr 2

W ramach trwającego TYGODNIA BIBLIOTEK, w Filii nr 2 odbyły się zajęcia dla uczniów klasy V A, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, ph. BIBLIOTEKA I ZACZAROWANE KSIĄŻKI. Młodzi ludzie wypowiadali się na temat bibliotek, ich funkcji oraz znaczenia we współczesnym świecie. Wszyscy byli zgodni, że takie miejsca są jak najbardziej potrzebne. Ale przede wszystkim na pochwałę zasługuje duże oczytanie gości, ponieważ "zaczarowane" książki, które czytali i proponują, były bardzo różnorodne. Padały ciekawe propozycje jak między innymi : "11 papierowych serc" - Kesley Hartwell, "Dom na skraju klifu" Alex Cotter czy trylogia "Five Nights at Freddy's" ( Srebrne oczy, Zwyrodniali, Czwarty schowek) autorstwa Scotta Cawthona i Kiry Breet-Wrisley i wiele innych. Wspólnie zachęcamy do lektury


„Na szkle malowane"- Filia nr 3

10 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w Filii nr 3 odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością ozdabiały szklanki.

 

 


„Motylki" i „Pszczółki" poznają bibliotekę - przedszkolaki w Filii nr 1

Pierwsza wizyta w bibliotece to bardzo ważna sprawa dla małych czytelników, wkraczających w piękny i ciekawy świat książek.

Taki właśnie moment nastąpił 9 maja dla Pszczółek i Motylków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Radomsku, a to za sprawą spotkania w Filii nr 1. Dzieci w skupieniu wysłuchały ważnych informacji o bibliotece i książkach. Poznały różne wydania książek dla dzieci i wykazały się wspaniałą znajomością bajek, gdyż pięknie odpowiadały na wcześniej przygotowane dla nich zagadki. Na koniec wysłuchały jednej z przygód królika Rafcia "Poszukiwany! Złodziej książek". Spotkanie sprawiło maluchom dużo radości i uśmiechu.


„My lubimy tutaj być" - SOSW w Filii nr 4

8 maja z okazji Tygodnia Bibliotek Filię nr 4 odwiedzili uczniowie klas 7c/8c zet oraz 4d/6b/8d zet z SOSW w Radomsku. Dzieci wysłuchały bajki do tulenia " Niesamowita książka ". Ułożyły hasło Tygodnia Bibliotek z rozsypanki literowej. Stworzyły kolorową gąsienicę ze swoimi imionami. A na zakończenie zajęć wcieliły się w rolę bibliotekarki i wypożyczyły książki swoim paniom. Kto wie, może ktoś z nich wybierze w przyszłości ten wspaniały zawód.

 .


„NA CO KOMU BIBLIOTEKA -  Filia nr 2

Takie pytanie padło w środę, 8 maja na spotkaniu z uczniami klasy Vi B, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Filii nr 2. Odpowiedzi były różne, ale zdecydowanie stwierdzały potrzebę istnienia takiego miejsca. Wnioski : książki pobudzają wyobraźnię, poszerzają wiedzę o ludziach i świecie, wzbogacają słownictwo. Są doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu. Młodzież dowiedziala się, że biblioteka również idzie z duchem czasu. Oferuje, nie tylko tradycyjne wypożyczenia książek drukowanych, ale książki na CD czy możliwości dostępu do platform czytelniczych.