Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

VI Festiwal Puls Literatury

utworzono .

Wyczuliśmy Puls

puls-lit
  Laureatem nagrody Prezydenta Miasta Radomsko w II Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej został Jakub Piotr Biernacki z Tychów za opowiadanie „Po deszczu”. Nim jednak poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu odbywającego się w ramach regionalnej części VI Festiwalu Puls Literatury w Radomsku „Niebezpieczne związki”, to Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku mocno energetycznie wibrowała festiwalowymi zdarzeniami. Rytmiczne pulsowanie jeszcze przed południem rozpoczęli najmłodsi czytelnicy.
  Biblioteka rozbrzmiewała radosnym śmiechem, bo jakże mogło być inaczej podczas „A to ci historii” przedstawionej przez odznaczoną Orderem Uśmiechu Kalinę Jerzykowską, m. in. autorkę wierszy, powieści i piosenek oraz wielką entuzjastkę teatru dziecięcego. Ponadto dzieci i młodzież z radomszczańskich szkół podstawowych nr 1 i 4 pochwyciły nutki i poddały się muzycznym wariacjom Izabeli Klebańskiej. Zrobiło się światowo przy akcji „Cała Polska czyta dzieciom po angielsku” zorganizowanej wspólnie ze szkołą językową Helen Doron. Ale, że Polacy nie gęsi i swój język znają, można było usłyszeć na „Spotkaniu z literkami”, które poprowadziła Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka podręczników, pisarka, której „Złodzieje snów” wpisani zostali na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
  Część wieczorną rozpoczął i zakończył łódzki zespół Agnellus. I to po prostu trzeba usłyszeć. Kto był ten wie, kto nie był, zamiast żałować, niech koniecznie to nadrobi przy najbliższej możliwej okazji. Jest o tyle łatwiej, że koncertową obecność zespołu wzmacnia teraz pierwsza płyta zatytułowana „Ballady i transe”. Wydaje się prosta recepta, wokal, trzy gitary (akustyczna, elektryczna i basowa) oraz perkusja. Ale lekarstwo trzeba jeszcze umiejętnie dawkować. A oni to potrafią. Słowa m.in. Tuwima, Leśmiana czy Federico Garcii Lorci, zyskują wyjątkowy anturaż. Intrygujący wokal Agnieszki Kowalskiej-Owczarek, wpleciony w muzyczne opowiadanie tworzą wyjątkowy klimat. Współpraca z Maciejem Zembatym czy stworzoną przez Elę Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia” oraz uznanie podczas olsztyńskich Spotkań Zamkowych w Olsztynie, dają dokonaniom zespołu znak jakości, któremu oni oferują swój, autorski blask.
  Wewnątrz tej pięknej, muzycznej okładki, działy się rzeczy ważne i ciekawe. Wśród festiwalowych gości był m.in. Zdzisław Jaskuła, poeta, pisarz, autor adaptacji i piosenek teatralnych, reżyser, społecznik Dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jacek Inglot i Witold Jabłoński rozmawiali o „Wypędzonych” czyli najnowszej  książce autorstwa tego pierwszego, opisującej polski dziki zachód czyli czasem bolesną i trudną historię polskiego osadnictwa po II wojnie światowej. Bez „cukrzenia” ale i bez małostkowego zacietrzewienia. Książkę warto włączyć do swoich zbiorów, a koniecznie trzeba przeczytać.
Wszystkie wydarzenia festiwalu były ważne. Ale szczególne napięcie towarzyszyło rozstrzygnięciu II Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej. Głównym celem konkursu jest oczywiście upamiętnienie twórczości oraz samej postaci radomszczanki Krystyny Kwiatkowskiej, polskiej pisarki fantasy zainspirowanej celtyckimi legendami, ale też poetki, malarki i działaczki demokratycznej opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Warto wracać do magicznej twórczości Krystyny Kwiatkowskiej. Warto też śledzić losy laureatów konkursu. Bo jurorzy, Witold Jabłoński (przewodniczący), Mateusz Poradecki (sekretarz) oraz Jacek Inglot, podkreślali, jak trudnemu zadaniu musieli sprostać, by z ponad stu opowiadań nadesłanych z całej Polski, wyłonić laureatów, którymi zostali:

 • I Nagroda Prezydenta Miasta Radomsko – Jakub Piotr Biernacki z Tychów za opowiadanie „Po deszczu”;
 • II nagroda – Marcin Tomasiewicz z Zielonek za opowiadanie „Przeistoczenie”;
 • III nagroda – Katarzyna Ryrych z Krakowa za opowiadanie „Dolina psów”;

wyróżnienia otrzymali:

 • Anna Grzanek z Łodzi za opowiadanie „Mróz”,
 • Maciej Kaźmierczak z Aleksandrowa Kujawskiego za opowiadanie „Odbicie w oczach bólu”,
 • Michał Organiściak z Torunia za opowiadanie „Poławiacze Sunu”,
 • Mirosław Pisarkiewicz z Sieradza za opowiadanie „Imię światła”
 • Natalia Szczepkowska z Białych Błot za opowiadanie „Rexi regi rebellis”.

To co pulsowało w ramach festiwalu wymagało uczestnictwa, ale zdając sobie sprawę, że nie wszyscy mogli w tym święcie kultury uczestniczyć warto skorzystać ze słów Pana Andrzeja Strąka, poety, prezesa oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy, a zarazem dyrektora Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi, który wyraził nadzieję, że spotkamy się znów za rok. I już można wprowadzić do swego kalendarza przypomnienie na przyszłoroczną jesień. Zapraszamy już dziś. Naprawdę warto.
Organizatorem festiwalu są Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi, a w Radomsku także Miejska Biblioteka Publiczna i Prezydent Miasta Radomsko. Przedsięwzięcia wspiera finansowo, dobrze przy tym wydając pieniądze, Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 

Na Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej wpłynęły 104 prace.

Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się8 listopada br. o godz. 18.00 w Czytelni MBP podczas VI Festiwalu Puls Literatury.

  Można powiedzieć Noblesse oblige czyli szlachectwo zobowiązuje. Ta maksyma francuskiego księcia de Levis nakazuje nam kolejny już raz zaprosić na Festiwal Puls Literatury. Pomysł organizowania Festiwalu narodził się wraz z ideą obchodów trzydziestej rocznicy powstania nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma literackiego demokratycznej opozycji. A ideą było nawiązanie do programowych treści tego wyjątkowego periodyku. Do kalendarza imprez kulturalnych Festiwal wpisał się jako zjawisko artystyczne i społeczne, łączące tradycje literackie i dzisiejszy tytułowy puls literatury. Adresatami spotkań są zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
  Miejsca tegorocznej edycji, która swą inaugurację miała w październiku, a trwać będzie jeszcze do grudnia, to oczywiście Łódź, gdzie imprezy będą się odbywać m. in. w Śródmiejskim Forum Kultury - Domu Literatury oraz Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka oraz, w ramach edycji regionalnej, spotkania zorganizują oprócz Radomska również Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Parzęczew, Brzeziny, a także po raz pierwszy Poddębice.
Zatem łącząc obowiązek, zaszczyt i przyjemność informujemy, że wspólnie ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, łódzkim Śródmiejskim Forum Kultury – Dom Literatury oraz przy wsparciu Prezydent Miasta Radomsko, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w swe progi, gdzie we czwartek 8 listopada będziemy świadkami wielu ciekawych wydarzeń.
Część dziecięca zapulsuje spotkaniami z:

 • wyróżnioną Orderem Uśmiechu Kaliną Jerzykowską, m. in. autorką wierszy, powieści i piosenek oraz wielką entuzjastką teatru dziecięcego,
 • Małgorzatą Strękowską-Zaremba, autorką podręczników, pisarką, której „Złodzieje snów” wpisani zostali na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, a która zaprosi na wyjątkowe spotkanie z literkami.

Będą też muzyczne wariacje Izabeli Klebańskiej oraz rozwijające tradycyjną formułę akcji zajęcia „Cała Polska czyta dzieciom po angielsku”, zorganizowane przy współpracy ze szkołą językową dla dzieci.
  Natomiast w „dorosłej” części festiwalu nastąpi przede wszystkim rozstrzygnięcie i uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej, pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Radomsko Anny Milczanowskiej oraz z fachowym udziałem jurorów: Jacka Inglota, Witolda Jabłońskiego i Mateusza Poradeckiego. Głównym celem konkursu jest oczywiście upamiętnienie twórczości oraz samej postaci radomszczanki Krystyny Kwiatkowskiej, polskiej pisarki fantasy zainspirowanej celtyckimi legendami, ale też poetki, malarki i działaczki demokratycznej opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężyła Alina Mendrala z Lubenii, która napisała opowiadanie „Urodzona z dębu”.
  Bardzo interesująco zapowiada się autorska promocja „Wypędzonego” J. Inglota. Książki doskonale wpisującej się w przewodnie hasło tegorocznego Pulsu Literatury, którym są niebezpieczne związki. Autor pokazuje w niej bowiem ludzką twarz polskiego osadnictwa na tzw. ziemiach odzyskanych, i czyni to można rzec z „całym dobrodziejstwem inwentarza”.
Tegorocznym finałem festiwalu będą za to tytułowe „Ballady i transe” w wykonaniu zespołu Agnellus, który zaprezentuje materiał promujący płytę.
Wszystkie imprezy odbędą się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku przy ul. Narutowicza 4. Imprezy zostały dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Program VI Festiwalu „Puls Literatury” w Radomsku
Puls Literatury dla dzieci
 • godz. 10.00 "A to ci historia" - spotkanie z Kaliną Jerzykowską
 • godz. 10.00 Cała Polska czyta dzieciom po angielsku - zajęcia prowadzone we współpracy ze szkołą języka angielskiego dla dzieci Centrum Helen Doron
 • godz. 11.00 "Puls muzyki - wariacje muzyczne" w wykonaniu Izabelli Klebańskiej
 • godz. 12.00 Na "Spotkanie z literkami" zaprasza Małgorzata Strękowska-Zaremba
Puls Literatury dla dorosłych
 • godz. 18.00 uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Radomsko Anny Milczanowskiej z udziałem jurorów: Jacka Inglota, Witolda Jabłońskiego i Mateusza Poradeckiego
 • godz. 18.00 spotkanie z Jackiem Inglotem i promocja książki Wypędzony (2012); prowadzenie: Witold Jabłoński oraz koncert zespołu Agnellus, promujący płytę Ballady i transe.