Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

Wyczuj z nami Puls Literatury

utworzono .

  Czekaliście Państwo na te chwile rok cały. Teraz wystarczy przyjść do nas i poddać się słowom, rymom i rytmom. Kto czuł to już z nami, ten wie, kto jeszcze nie poznał tych wibracji, ma teraz szansę – przed nami

VIII Festiwal Puls Literatury

  Pomysł organizowania Festiwalu narodził się wraz z ideą obchodów trzydziestej rocznicy powstania nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma literackiego demokratycznej opozycji. A ideą było nawiązanie do programowych treści tego wyjątkowego periodyku. Do kalendarza imprez kulturalnych Festiwal wpisał się jako zjawisko artystyczne i społeczne, łączące tradycje literackie i dzisiejszy tytułowy puls literatury. Adresatami spotkań są zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszy tajemnicze hasło:

"Szumy, zlepy, ciągi"

Na uchylanie kolejnych rąbków tej tajemnicy, które będzie miało miejsce w naszej siedzibie w dniu 14 listopada 2014 roku serdecznie zapraszamy wraz z wszystkimi partnerami przedsięwzięcia.

Rozpoczniemy dziecięcym pulsowaniem, przez które poprowadzi nas niezapomniany Kulfon:

Puls Literatury dla dzieci

  • o godzinie 9.30 Kulfon co z Ciebie wyrośnie - pierwsze spotkanie ze słynnym Panem Tik-Takiem, Profesorem Ciekawskim czyli pisarzem Andrzejem Grabowskim.
  • o godzinie 10.30 w świat rozbrykanych wierszy, pełnych humoru dziecięcej wyobraźni zabierze nas pisarka i poetka Agnieszka Frączek, której towarzyszyć będzie Krówka Mlekówka i innych rymów stówka.
  • o godzinie 11.00 rozpoczną się warsztaty językowe i plastyczne, które poprowadzi Artur Nowicki, który zaproponuje Łamigłówki językowe i zdradzi trochę swoich sekretów, pozwalających tak pięknie dopełniać treści dziecięcych książek.

To ciekawe, że Pan Artur kiedyś też często słyszał zadawane przez dorosłych pytanie "co z Ciebie wyrośnie". Podobnie jak Kulfon, do którego na zakończenie dziecięcej części Festiwalu dołączy Żaba Monika, kukiełkowa bohaterka telewizyjnych programów.

  • o godzinie 11.00 „Kulfon i Żaba Monika w bibliotece” - czy wraz z Andrzejem Grabowskim zabiorą nas w biletowaną uśmiechem podróż Ciuchcią? Warto sprawdzić. Zapraszamy.

Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Spotkanie z Agnieszką Frączek

Spotkanie z Arturem Nowickim

II spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Natomiast wieczorem ...

Godzina 18.00 - Puls Literatury dla dorosłych

Rozpoczniemy pulsować w krainie fantasy - dokonując uroczystego podsumowania IV Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej, zorganizowanego pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Radomsko Anny Milczanowskiej.

Przypomnijmy, że Krystyna Kwiatkowska była radomszczanką, pisarką fantasy, poetką, krytykiem literackim i malarką. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Łódzkim.

Wśród wielu nagród warto wymienić Srebrny Glob, który otrzymała za powieść "Prawdziwa historia Morgan le Fay i Rycerzy Okrągłego Stołu" czy prestiżową nagrodę im. Andrzeja Munka za napisany wspólnie z Jackiem Kowalczykiem scenariusz filmu "Głód". W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działała w opozycji demokratycznej. Wydała też interesujący wybór cytatów politycznych "Polska jabłoń demokracji".

Najtajniejszy werdykt zdradzą nam jurorzy: Witold Jabłoński, Mateusz Poradecki oraz Krzysztof Maciejewski, który będzie też bohaterem autorskiego spotkania - z pisarzem, krytykiem literackim i dziennikarzem, autorem m.in. zbiorów opowiadań "Osiem" i "Album", wyróżnionym w konkursie Gildii Horroru za krótkie opowiadanie grozy.

A na finał wybrzmi: "Złota pantera" - koncert Agnieszki Greinert którą nagradzali już m.in. mistrz, prof. Aleksander Bardini, jurorzy wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej i warszawskiego Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej, a którą tym razem z pewnością gromkimi brawami nagrodzą wszyscy goście zgromadzeni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku podczas VIII Festiwalu Puls Literatury.

Serdecznie zapraszamy w nasze progi już w piątek 14 listopada br. – gdy w nasze zmysły wplotą się „Szumy, zlepy, ciągi”.