Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

Projekty MKiDN

utworzono .

DZIĘKI DOTACJOM REALIZUJEMY PROJEKTY mkidn

XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki " Cena miłości Ojczyzny "

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku otrzymała w 2022 roku dofinansowanie na zadanie pod nazwą XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki " Cena miłości Ojczyzny " , w ramach Programu Rządowego Promocja czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Przyznana dotacja umożliwi nam podjęcie działań upamiętniających 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 41. ogłoszenia stanu wojennego w Polsce poprzez : ogłoszenie i uroczyste rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego, wydanie pokonkursowej publikacji z nagrodzonymi wierszami, organizację programu słowno-muzycznego w wykonaniu Bardów Solidarności, który podkreśli podniosły i patetyczny charakter zadania oraz rozbudzi i pogłębi postawy patriotyczne odbiorców.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego w kwocie 9 380 zł będzie realizowane od 05.09.2022 do 21.12.2022 roku, a jego całkowity koszt wynosi 19.600 zł.

Autorem i koordynatorem projektu jest Małgorzata Barwińska.

 


 


Z  okazji   przypadającej 14.09.2022 r.-  75.rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, MBP w Radomsku ogłasza XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki " Cena miłości Ojczyzny ".

Celem Konkursu jest kształtowanie postaw moralnych wobec Ojczyzny, promocja uzdolnionych twórców i pielęgnowanie pamięci o błogosławionym księdzu Jerzym..
Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan "Solidarności" został zamordowany 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który był odpowiedzialny za zwalczanie Kościoła katolickiego. W ostatnich latach swojego życia duchowny posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki 
, gdzie odprawiał comiesięczne msze święte za Ojczyznę, spotykał się z ludźmi i głosił kazania, które poruszały serca ludzi i budziły nadzieję w czasach komunistycznego reżimu.

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom odbędzie się dnia 13.12.2022 roku , w41.rocznicę ogłoszenia stanu wojennego a zarazem rocznicę rozpoczęcia w kościeleśw. Stanisława Kostki odprawiania comiesięcznych mszy w intencji ojczyzny.

 

 MKiDN kolor  

Konkurs dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Rządowego Promocja czytelnictwa.

pobierz

Do odczytania poniższych plików niezbędny jest program Acrobat Adobe Reader

(klikając na ikonkę po lewej stronie ściągniesz jego darmową wersję)

Pliki do pobrania:

Plakat B 1 strona


Prezydent Miasta Radomska i Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku serdecznie zapraszają na uroczyste podsumowanie XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki " Cena miłości Ojczyzny ", które odbędzie się w dniu 13.12.2022 o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki, przy ulicy Narutowicza 4.

Podsumowaniu konkursu towarzyszyć będzie program słowno-muzyczny w wykonaniu Bardów Solidarności oraz promocja publikacji z nagrodzonymi wierszami.

 

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Cena miłości ojczyzny

 

Uroczyste podsumowaniu XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki " Cena miłości Ojczyzny " a zarazem podsumowanie projektu odbyło się 13 grudnia 2022r. w 41.rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej

w Radomsku.

Organizatorami konkursu byli : Miasto Radomsko i Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Radomska, patronat medialny Tygodnik Katolicki Niedziela i Katolicka Rozgłośnia Radiowa Fiat.

W uroczystości udział wzięli laureaci, jurorzy i uczestnicy konkursu.

Nagrody wręczał Prezydenta Miasta Radomska dr Jarosław Ferenc i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku - Anita Janczak.

Podsumowaniu towarzyszył program słowno-muzyczny Bardowie Solidarności. Wysłuchać można było utwory, które w czasach przełomu politycznego w Polsce wykonywane były potajemnie w kościołach, podczas strajków robotniczych w stoczniach, kopalniach i innych zakładach pracy dodawały otuchy i siły ludziom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę.

Odbyła się również promocja publikacji z nagrodzonymi wierszami, którą zilustrowała Pani Marzena Zacharewicz- radomszczanka, ilustratorka ponad 20 książek dla dzieci. Plon tegorocznych zmagań ze słowem otrzymali wszyscy zaproszeni goście. Laureaci mieli okazję zaprezentować swoje utwory na żywo. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i do dyskusji wokół współczesnej literatury.

 

 

Konkurs realizowany był w ramach zadania z Programu Rządowego Promocja czytelnictwa, na które MBP w Radomsku otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom


 

318304762 1185160005771904 352003394211287952 n

 

Promocja pokonkursowej publikacji

 

 

Pliki do pobrania:


Program słowno-muzyczny Bardowie Solidarności

 

 


Pokonkursowa publikacja z nagrodzonymi wierszami

 

Oddajemy Państwu plon tegorocznych zmagań ze słowem, z nadzieją że poruszy on wszystkich jego odbiorców. Prezentujemy publikację z nagrodzonymi wierszami, która będzie źródłem popularyzowania postaci błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, który żył i zmarł wierny hasłu " Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj ".

 

Pliki do pobrania:


Miejska Biblioteka Publiczna w ramach programu "Promocja czytelnictwa" pozyskała grant w wysokości 7600 zł na projekt "Hymn na wiele głosów".
Celem programu Instytutu Książki jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej. Autorem i koordynatorem projektu jest Paweł Grzywacz.

 

302005064 487033772873800 5784888067344989728 n

 

 

 

Hymn konkurs


Zapraszamy uczniów radomszczańskich szkół podstawowych i średnich do wzięcia udziału w konkursie "Na nową zwrotkę hymnu".

Konkurs jest jedną ze składowych. projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z programu rządowego "Promocja czytelnictwa".


pobierz

Do odczytania poniższych plików niezbędny jest program Acrobat Adobe Reader

(klikając na ikonkę po lewej stronie ściągniesz jego darmową wersję)

Pliki do pobrania:


 

 MKiDN kolor  „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”