Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

ZBRODNIA KATYŃSKA
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna - NKWD - wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.
W 2007 roku Sejm RP na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku 12 kwietnia 2024 r., o godz. 11.00 złożono kwiaty i znicze pod tablicą, upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza.
O godz. 11.15 zaproszeni goście oraz młodzież radomszczańskich szkół wysłuchali wykładu dr. Piotra Kilańczyka "Zbrodnia Katyńska. Poszukiwanie prawdy i demaskowanie kłamstwa".

.

Zaproszenie_Obchody_Zbrodni_Katyńskiej.jpg