• abana
  • abana
  • abana
  • abana
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

    Początki organizowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku przypadają na wiosnę 1945 roku. Organizowaniem zajęły się: Jadwiga Ekielska i Maria Kałkowa.
  • Historia MBP

    Zaczątkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej, podobnie jak Powiatowej Biblioteki Publicznej były książki darowane przez mieszkańców. Były to księgozbiory skromne ilościowo i tematycznie.
  • Obecnie...

    Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny. Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.
  • Internet.

    Umożliwiamy korzystanie z zasobów Internetu w Punkcie Informatycznym. Obecnie w ramach programu "Orange dla bibliotek" użytkownikom MBP (za okazaniem karty bibliotecznej) przysługuje darmowy dostęp do zasobów Internetu.

WRZESIEŃ 1939

utworzono .

 

„A więc wojna”

Słowa radiowego komunikatu jaki Polacy usłyszeli w dniu 1 września 1939 roku nie pozostawiały żadnych wątpliwości:

Halo, halo, tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia.

Dziś rano o godzinie 5 minut 40

oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską

łamiąc pakt o nieagresji.

Zbombardowano szereg miast.

Od tamtej chwili minęło siedemdziesiąt siedem lat i „pod słońcem września” dojrzało wiele kolejnych pokoleń. Bitwy, wydarzenia, bohaterstwo i dramat ofiar drugiej wojny światowej, którą rozpoczęła niemiecka agresja na Polskę, należą do najtragiczniejszych kart dziejów. Historyczne dokumenty i opracowania, zdjęcia czy wspomnienia, są i powinny być, tak dla całej ludzkości, jak i dla każdego nas, nieustającym ostrzeżeniem przed zbrodniami totalitaryzmu.

W rocznicę wybuchu udostępnimy wystawę książek i fotografii:

„Wrzesień 1939 w Radomsku"

którą będzie można obejrzeć w godzinach pracy biblioteki do 9 września br.

Natomiast w przededniu rocznicy wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy to o godzinie 4.00 rano Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji i realizując ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow – w pełni zasługującego na miano czwartego rozbioru Polski – zapraszamy wszystkich na wykład dra Dariusza Roguta z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim:

„Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r."

16.09.2016 r. godz.11.00

któremu będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa książek.