• abana
 • abana
 • abana
 • abana
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

  Początki organizowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku przypadają na wiosnę 1945 roku. Organizowaniem zajęły się: Jadwiga Ekielska i Maria Kałkowa.
 • Historia MBP

  Zaczątkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej, podobnie jak Powiatowej Biblioteki Publicznej były książki darowane przez mieszkańców. Były to księgozbiory skromne ilościowo i tematycznie.
 • Obecnie...

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny. Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.
 • Internet.

  Umożliwiamy korzystanie z zasobów Internetu w Punkcie Informatycznym. Obecnie w ramach programu "Orange dla bibliotek" użytkownikom MBP (za okazaniem karty bibliotecznej) przysługuje darmowy dostęp do zasobów Internetu.

MBP zaprasza we wrześniu

utworzono .

P   O   R   T    R   E    T    Y

Tym razem proponujemy spotkanie twarzą w twarz i zapraszamy w czwartek 22 września o godzinie 18.00 na wystawę obrazów autorstwa Bartosza Buczyńskiego – młodego człowieka wielu zdolności, wielokrotnego stypendystę Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, który swe talenty rozwija i pielęgnuje jako student Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zyskał już uznanie zostając stypendystą Prezydenta Miasta Torunia.

Fenomen na światową skalę

W siedemdziesiątą siódmą rocznicę jego powstania, w wolnej Polsce i w czas gdy o odwagę łatwiej, proponujemy lekcję historii nie znajdującą żadnego równoważnego odniesienia.

Z       a       p       r        a       s        z        a       m      y

27 września o godzinie 11

na

wystawę okolicznościową

oraz

wykład dra Tomasza Toborka

z Instytutu Pamięci Narodowej

„Polskie Państwo Podziemne”

To był prawdziwy fenomen na światową skalę, a znak Polski Walczącej na zawsze pozostał wyjątkowym symbolem. Odpowiedzią na zapisany w pakcie Ribbentrop-Mołotow plan wyniszczenia narodu polskiego i wymazania naszej ojczyzny z europejskich map, było utworzenie i sprawne funkcjonowanie na polskim terytorium wszystkich cywilnych i wojskowych organów: administracyjnych - Delegatura Rządu RP na Kraj i sądowniczych – Departament Sprawiedliwości. Działały siły zbrojne - Armia Krajowa, a nawet parlament - Polityczny Komitet Porozumiewawczy oraz Rada Jedności Narodowej. Znakomicie zorganizowano tajne nauczanie, wspierano kulturę. Funkcjonowała nawet pomoc społeczna, a struktury Polskiego Państwa Podziemnego podlegały legalnym władzom II Rzeczypospolitej na uchodźstwie.

„Posyłam majora Galinata do Warszawy z zadaniem powołania do życia polskiej organizacji podziemnej do walki z Niemcami. Obejmie on w niej dowództwo i kierownictwo”.

Te słowa Naczelnego Wodza dostarczył w dniu 26 września 1939 roku do Warszawy samolot z Rumunii, na którego pokładzie przyleciał oficer z rozkazami utworzenia podziemnego ruchu oporu. Taki był początek…

Spotkanie z poezją

„Zawsze w rodzinnej ziemi” to tytuł kolejnej, czwartej już publikacji autorstwa Pani Stanisławy Krawczykowskiej związanej ze Stowarzyszeniem Literackim PONAD.

Również i tym razem wybrane do książki wiersze stanowią poetycki zapis przemyśleń z wczoraj, dziś i na jutro, zanurzonych we wrażliwości  i dźwięczących tym wszystkim co na co dzień i od święta gra na strunach duszy ich autorki.

My ze swej strony gwarantujemy, że podczas promocji tomiku o godzinie 17.00 w dniu 27 września nie zabraknie poetyckich wzruszeń przyprawionych leciuteńką nutą słodyczy.

 

 

 

„Piórem czy mieczem”

Nie upłynęło jeszcze zbyt wiele czasu od chwil,  w których to wraz z Polską całą zaczytywaliśmy się chętnie w sienkiewiczowskim „Quo vadis”, a oto proponujemy kolejne spojrzenie na to co pozostawił nam mistrz Henryk Sienkiewicz, który zaiste władał piórem nie gorzej niż jego najznamienitsi bohaterowie.

Przypominając setną rocznicę śmierci znakomitego polskiego pisarza proponujemy dnia 30 września 2016 r. o godzinie 11.00 spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel – autorką książek i audycji dla dzieci, która wcale nie ukrywa, że „lubi białe płatki śniegu, mruczenie kota i ciasteczka migdałowe. Kocha dzieci, muzykę Mozarta i zapach pomarańczy. A bajki przynosi jej poranne słońce!