Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

wrzesień 2017 w bibliotece!

utworzono .

2:wrzes

Godz. 11.00-14.00 - "Narodowe Czytanie" - Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego są: Miasto Radomsko i Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Partnerem Stowarzyszenie Teatr Źródło. Miłośnicy twórczości Stanisława Wyspiańskiego będą mogli wysłuchać i przeczytać ulubiony fragment dramatu "Wesele". Teatr Źródło zaprezentuje spektakl ph." "A to Polska właśnie". Ponadto w programie:

- okolicznościowa wystawa książek,

- projekcja filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy.

 

 

Spotkania

 

14:wrzes

Godz. 11.00 - "Syberyjskie przygody Chmurki" - spotkanie z Dorotą Combrzyńską-Nogalą

 

chmurka

Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie w głębi Rosji, dokąd wywieziono bohaterkę z mamą, babcią i ciociami w czasie II wojny światowej.

 

 

22:wrzes

Godz. 17.00 - Lokalna Organizacja Turystyczna "Między Wartą i Pilicą" i Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zapraszają na spotkanie z dr. Markiem Jedynakiem nt.: "Życie i walka cc płk. Jana Piwnika - Ponurego".

Jan Piwnik Ponury

„NOWA HISTORIA”  JANA PIWNIKA

O losach Jana Piwnika (ps. „Donat”, „Ponury”) krążyły legendy. Cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko - Kieleckiego Armii Krajowej, dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie. Pośmiertnie awansowany do stopnia majora, został także odznaczony krzyżem Virtuti Militari IV i V klasy oraz Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

O tym niezwykłym Polaku, będzie mówił dr Marek Jedynak, pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor książki „Niezależni kombatanci w PRL”, w której przybliża losy „cichociemnych”. Prelekcja „Życie i walka cc płk. Jana Piwnika „Ponurego”, którą wygłosi 22 września o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, będzie kolejnym głosem wyjaśniającym sytuację polskich służb konspiracyjnych.

 

26:wrzes


Godz. 10:00 - spotkanie autorskie dla dzieci z Przemysławem Wechterowiczem.

mrowka wilk

ZROZUMIEĆ DZIECI – ZROZUMIEĆ ŚWIAT

Tak o swoim pisarstwie mówi Przemysław Wechterowicz, autor książek dla najmłodszych, który już 26 września o godz. 10.00 odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku i spotka się z uczniami z klas 1-3 radomszczańskich szkół.

Prywatnie ojciec i mąż, mieszka w Warszawie i wciąż szuka nowych inspiracji, by móc wkraczać w świat dzieci, które jego zdaniem naturalnie i prosto potrafią spojrzeć na rzeczywistość. Pisał już o marzeniach („Wielkie marzenia”), mrówce („Mrówka wychodzi za mąż”), krówce („Lukrecja”), jamniku („Anastazy”), mamach („Mama”), trudnym, ale i ekscytującym życiu tygrysa („Być jak tygrys”). Dla pisarza każdy element naszego świata jest ważny, a jego historia wciągająca, a dzieci wiedzą o tym najlepiej…

Wechterowicz swoją przygodę z literaturą rozpoczął od poezji, by z czasem poświęcić się pisaniu dla dzieci i specjalizować się w autorskiej książce ilustrowanej. Tłumaczony na język chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski, wciąż zaskakuje podróżując po dziecięcej wyobraźni. Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz dwukrotnie nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY, promującej teksty przeznaczone dla młodego czytelnika.

 

29:wrzes


Godz. 10:00 - Festiwal Pięknego Czytania.

 

plakat2017

MAGICZNA SIŁA CZYTANIA

Już wkrótce, 29 września o godz. 9.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Ładzicach zapraszają na VI edycję Festiwalu Pięknego Czytania organizowanego z okazji Dnia Głośnego Czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa - odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, bo to do nich w szczególności skierowane jest to przedsięwzięcie. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich odczasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki.

Festiwal adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (kl. IV – VII) i gimnazjów (kl. II – III).

 

  

Wystawy książek:

- "Odkrywam świat" - książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

"Wrzesień 1939" - wystawa książek ze zbiorów biblioteki.