„Rezydencje na kresach północno-wschodnich. Zamki, pałace, dwory”

Podróż po kresach

W wielu opracowaniach historycznych i tekstach źródłowych przeczytamy, że „Kresy" to nazwa geograficzna dla ziem dawnego pogranicza, a wywodzić ją można ze staropolskiego określenia granicznych stanowisk wojskowych. Jednak na przestrzeni stuleci pojęcie ewoluowało, zmieniając obszar geograficzny, do którego się odnosiło. Przyjęło się, że obejmuje tereny wschodniego pogranicza II Rzeczpospolitej, utraconych w wyniku powojennych traktatów wytyczających nowe granice w Europie po II wojnie światowej. Przez wielu kresy odbierane są nadal jako obszar bardzo bliski kulturowo Polsce. Dlatego z dużą przyjemnością

zapraszamy 9 kwietnia o godzinie 16.30

na wykład dr Witalija Bohatyrewicza

„Rezydencje na kresach północno-wschodnich.

Zamki, pałace, dwory”

Witalij Bohatyrewicz jest doktorem nauk humanistycznych, w dyscyplinie historia sztuki. Urodził się w Sankt-Petersburgu, który wówczas był jeszcze Leningradem. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku historia sztuki. Co ciekawe, wśród rozlicznych pasji naszego gościa ważne miejsce zajmuje tak bliskie radomszczanom meblarstwo.