To się nie mieści w głowie!

piatkowska

Poświętujmy troszkę razem

By świętować książkę każdy dzień kalendarza dobry jest i dlatego my chętnie i z oddaniem fetujemy książkę przez rok cały. Niemniej jest taki dzień, w którym robi to wraz z nami cały świat. Otóż mija 20 lat od kiedy po raz pierwszy UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii oraz Międzynarodowej Unii Wydawców, ogłosiło wszem i wobec, że dzień 23 kwietnia staje się Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Data ta wybrana została nieprzypadkowo, bowiem wedle kalendarza gregoriańskiego jest ona dniem śmierci wspaniałego Miguela de Cervantesa, zaś wedle kalendarza juliańskiego, innego mistrza pióra Williama Szekspira.

Trzeba tu oddać Hiszpanom należny szacunek, bowiem oni honorowali książkę na wiele dziesiątek lat wcześniej. Nie będziemy tu jednak kopii kruszyć o prymat, gdy to idea jest najważniejsza.

Nie przypadkiem kłaniając się książce przypomniano o jakże ważnej własności intelektualnej i wynikających z niej prawach autorskich. Święto ma zatem charakter nie tylko promocyjny, ale również edukacyjny.

W naszej bibliotece zaplanowaliśmy na ten dzień spotkanie:

23 kwietnia 20015 roku,

godzina 9.00

„To się nie mieści w głowie,

czyli na wesoło

z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską",

której towarzyszyć będzie,

lektorka Malwina Kożurno,

wraz ze swymi interpretacjami opowiadań  autorstwa pisarki.

Pani Renata Piątkowska wielokrotnie była nagradzana za swą twórczość dla dzieci. Warto wymienić choćby przyznaną za książkę pt. „Na wszystko jest sposób” II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, oraz „Wieloryba”, za którego otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Wiele tytułów powstałych spod jej pióra znajduje się też na Złotej Liście Fundacji ABC XXI.