Spotkanie z Joanną Bator

joanna bator 2015

Na granicy między ciemnością, a światłem

Jak sama przyznaje w jednym z wywiadów, pisząc powieść "Ciemno, prawie noc", która w 2013 roku została wyróżniona najbardziej prestiżową w naszym kraju Nagrodą Literacką Nike - "tym razem przebywałam po ciemnej stronie mocy".

Joanna Bator – będzie naszym gościem w piątek, 23 stycznia o godzinie 17.00.

Pisarka i publicystka, była stypendystką w Nowym Jorku, Londynie i Tokio. Ma w swoim dorobku doktorat z filozofii oraz wykłady na kilku uczelniach. Mogła wybierać co dalej i... wtedy odkryła, że potrafi pisać powieści. Dlatego wybrała pisanie.

W "środku" Japońskiego Wachlarza (2004 i 2011) znalazły się Piaskowa Góra (2009) oraz Chmurdalia (2010). Zarówno w tych dwóch ostatnich tytułach jak i uhonorowanej Nike powieści Ciemno, prawie noc odnajdujemy rodzinny i trochę(?!?) mroczny Wałbrzych. Natomiast ubiegoroczny zbiór esejów Rekin z parku Yoyogi, to literacki powrót do Japonii.

Warto podkreślić, że nasz gość nie tylko odbiera nagrody, ale też współdecyduje o przyznaniu wyjątkowego wyróżnienia, jako jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

We wspomnianej już rozmowie z Newsweekiem, Joanna Bator mówi, że "Wyścig po Nike wykańcza jak maraton", a to porównanie w jej przypadku ma szczególne znaczenie. Dlaczego?

Pewnie opowie o tym sama.