"Majówka w Bibliotece"

Wielka Majówka w Bibliotece

majowka

„Kiedy wiosna buchnie majem, [...]witaj nam majowa jutrzenko, [...] na wiosnę spójrz, na wiosnę w sercu mym”. Nie przypadkiem wcale na początku tego tekstu znalazły się fragmenty różnych poetyckich strof, powstałe w jakże odmiennych czasach i sytuacjach. Bo majowe świętowanie w polskiej tradycji to uhonorowanie zwycięstwa rozumu, z radosnymi kolorami tego wszystkiego, co ta victoria dzisiaj daje.

I to wszystko znajdą goście, którzy przyjmą zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, i przybędą do jej siedziby przy ulicy Narutowicza 4 w dniu 2 maja, gdzie od godziny 10.00 do 15.00 ukaże się trzecia już edycja imprezy czytelniczej dla dorosłych i dla dzieci czyli:

„MAJÓWKA W BIBLIOTECE”

Podczas wizyty chwil więcej niż kilka warto poświęcić eksponowanej w Czytelni dla dorosłych wystawie ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana została wystawa zatytułowana „Znaki Państwa Polskiego – Herb-Barwy-Hymn”, którą można jeszcze oglądać w godzinach pracy biblioteki do 6 maja. Ale czwartkowy dzień na przemyślenia i wyrazy uszanowania wyjątkowy przecież jest. Dziesiąty bowiem raz, za sprawą sejmowej ustawy z 20 lutego 2004 roku, świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

A zaraz po wystawie warto stanąć w turniejowe szranki. Tym bardziej, że idea zmagań jest prosta, atrakcyjna i ... każdy wygrywa. W zależności od posiadanej wiedzy stajemy się posiadaczem książki lub uczestniczymy w reklamie biblioteki. A czyż dla wiernego czytelnika może być czyn szlachetniejszy niż prezentowanie biblioteki i książki jako idealnego sposobu na wolny czas? Na to pytanie odpowiedź znamy wszyscy. Na inne, których dzisiaj z powodów oczywistych nie ujawniamy, odpowiadać będą we czwartek uczestnicy quizu „Wypożycz i wygraj”. Reguły są jasne: wypożyczający książkę odpowiada ustnie na zadane pytanie, a poprawna odpowiedź daje tytuł do wyboru jednej z książek przygotowanych na nagrody.

Jeszcze inna, iście zaczarowana historia, rozegra się tego dnia w dziecięcej części MBP. Bo i jakże mogłoby być inaczej, gdy dzieci przyjdą na spotkanie z autorką, której literacki debiut nosił tytuł „Zaczarowana kraina bajek”. Później tychże bajek i baśni powstało ponad pięćdziesiąt. Były też sztuki teatralne i wiele słuchowisk radiowych. Za swoją twórczość wielokrotnie wyróżniana. Lecz największą nagrodą jest empirycznie stwierdzona lecznicza moc jej baśni i bajek, które wykorzystywane są jako baśnie terapeutyczne. Wioletta Piasecka, bo o niej tu słowa, o godzinie 10.00 powita na „Majówce z wróżką”. Będą konkursy i wróżby, wspólne czytanie „Sześciu życzeń Natalki”, przygotowywanie własnych ilustracji i zabawa w zamknięte oczy, plastelinowe spotkania z „Krówką Modnisią” i teatrzyk kukiełkowy do baśni „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba”, do której to uczestnicy spotkania sami przygotują scenografię.

A do tego, czy kto mały, czy też duży, będzie mógł osłodzić sobie dzień pysznym ciastem. Przewidziana jest i kawa czy herbata, do której tej z telewizyjnej „1” zaiste daleko.

Wystarczy tylko wyjść z domu i przyjść na ulicę Narutowicza 4. Można namówić kolegę, siostrę lub sąsiada. Można zabrać ze sobą dobry nastrój, lecz gdyby komuś akurat troszkę go brakowało to  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, zgromadzono go jak zawsze dla szanownych gości.

A wszystkie te zdarzenia w majowe 5 godzin od 10.00 do 15.00, we czwartek, dnia 2 maja 2013 roku.