Wiwat Konstytucja - wystawa ze zbiorów biblioteki

Konstytucja 3 Maja to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Polski.

.

Uchwalona została w 1791 roku przez Sejm Czteroletni i wprowadzała wiele postępowych rozwiązań, które miały zabezpieczyć prawa obywateli i umocnić polskie państwo. Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 maja był król Stanisław August Poniatowski, a istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj oraz sekretarz królewski Scipione Piattoli. Według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

.

Jednak, mimo że Konstytucja 3 Maja była uchwalona w 1791 roku, jej ważność trwała tylko przez krótki czas. W wyniku rozbiorów Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w latach 1772-1795, dokument ten został unieważniony przez zaborców. Mimo to, Konstytucja 3 Maja pozostaje dla Polaków symbolem walki o wolność i niepodległość.

.

W związku z obchodzonym świętem Konstytucji 3 Maja, biblioteka przygotowała wystawę książek ze zbiorów biblioteki poświęconych tematyce konstytucyjnej. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. wydania Konstytucji 3 Maja oraz publikacje na temat historii polskiego parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu. Warto skorzystać z tej okazji i zainteresować się historią naszego kraju.

.

Wystawa dostępna w Czytelni dla dorosłych (na I piętrze) w godzinach pracy biblioteki.

Zapraszamy.

Wiwat Konstytucja2