Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

październik 2017r. w bibliotece

utworzono .

3:paźdz

Godz. 16.00 - "Rodzina i miłość w świecie Bolesława Prusa" - Monika Piątkowska, dziennikarka, autorka biografii Bolesława Prusa na tropie najbardziej tajemniczego polskiego pisarza.

NIEZWYKLE TAJEMNICZY CZŁOWIEK…,

                                                 CZYLI RZECZ O BOLESŁAWIE PRUSIE

O tajemniczości i niezwykłości pozytywistycznego pisarza mówiło wielu, jednym z nich był Stefan Żeromski, który uległ złudnym wyobrażeniom o autorze „Lalki”. Jak się okazuje zainteresowanie twórcą jest wciąż żywe.

Kolejną osobą, która postanowiła zmierzyć się z „tajemnicą” osobowości pisarza jest Monika Piątkowska, dziennikarka i autorka nowej biografii Bolesława Prusa, która już 3 października o godz. 16.00 zagości w Miejskiej Bibliotece Publicznej i wygłosi wykład pt. „Rodzina i miłość w świecie Bolesława Prusa”.

W swej książce „Prus. Śledztwo biograficzne” Monika Piątkowska niczym detektyw przeprowadziła dochodzenie i stworzyła wielowymiarowy portret pisarza, który okazuje się postacią kolorową, wewnętrznie rozdartą, neurotyczną, targaną pragnieniami,  słowem… ludzką...

5:paźdz

Godz. 15.00-17.00 - "Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich” - zajęcia prowadzone przez nauczyciela logopedę Anetę Pawlak specjalistę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku.

„CZYTANIE NA KOLANIE”

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną zapraszają na bezpłatne zajęcia „Czytanie na kolanie. Bajki logopedyczne dla dzieci 5-7 letnich”  prowadzone przez nauczyciela logopedę Panią Anetę Pawlak.

Podczas zajęć zadbamy o rozwój pamięci i umiejętności komunikacyjnych, sprawność manualną, pobudzimy wyobraźnię, usprawnimy aparat mowy, wzmocnimy koncentrację i spostrzegawczość dzieci.

Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce 5 października 2017 r. w godz. 15.00 – 17.00, zaś kolejne zajęcia w ramach projektu będą odbywały się cyklicznie, w każdy pierwszy czwartek danego miesiąca, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

6:paźdz

Godz. 17:00 - „Różewicz i aktorzy” - debata teatralna. Twórczość Tadeusza Różewicza we współczesnych interpretacjach aktorskichmoderator Janusz Majcherek.

ROZMOWY O TEATRZE

Już 6 października 2017 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej krytyk teatralny i socjolog kultury Janusz Majcherek poprowadzi debatę teatralną „Twórczość Tadeusz Różewicza we współczesnych interpretacjach aktorskich”. Spotkanie to odsłona kolejnej edycji Open Różewicz Festiwal. Gośćmi debaty będą m.in.: Maja Komorowska, Bogusław Kierc, którzy poruszą temat interpretacji dramaturgii Różewicza oraz wyzwań aktorskich, które ona przed nimi stawia.

 

7:paźdz


Godz. 10:30 - "Czerwony Kapturek” - spektakl w wykonaniu Teatru Lalek „Pinokio”

TEATR LALEK „Pinokio” w BIBLIOTECE

Tym razem objazdowy teatr przyjeżdża do nas ze spektaklem „Czerwony Kapturek”, który przestrzega najmłodszych przed nadmiernym zaufaniem wobec nieznajomych, a do tego widzowie będą mieli sposobność spróbować swych sił jako animatorzy lalek.

 

12:paźdz

Godz. 15.30 - „Popołudniowe czytanie” - głośne czytanie dzieciom i młodzieży z TPD Koło Pomocy w Radomsku.

Od zawsze wiadomo, że czytanie rozwija, wzmacnia więzi, buduje nasze wnętrze, uwrażliwia, zatem nic dziwnego, że Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła w świat książek zaprosić dzieci i młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Radomsku. Dla nich 12 października i 26 października o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie pt. „Popołudniowe czytanie”.

 

12:paźdz

Godz. 16.00 - W ramach XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej MBP zaprasza na spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, doktorem filozofii, dziennikarzem, pisarzem. Autor m.in. biografii "Maksymiliam M. Kolbe. Biografia świętego męczennika". Temat spotkania: "Aktualny święty Maksymilian".

MAKSYMILIAN MARIA KOLBE – „SZALENIEC NIEPOKALANEJ”

Kim tak naprawdę był jeden z najważniejszych polskich świętych? Na to pytanie w swojej książce „Maksymilian M. Kolbe. Biografia Świętego Męczennika” próbuje odpowiedzieć dr Tomasz Terlikowski (filozof, dziennikarz, pisarz), który przez wiele lat zajmował się życiem i śledził dokonania ojca Maksymiliana Kolbego. Autor biografii zgromadził bogaty materiał faktograficzny, w postaci zdjęć, dokumentów, nagrań, relacji naocznych świadków, co pozwoliło mu stworzyć nowy portret zakonnika, który przez lata nadal fascynuje i przyciąga, ale również budzi emocje.

Wszelkie wątpliwości już niebawem, bo 12 października 2017 r. o godz. 16.00, wyjaśni osobiście dr Tomasz Terlikowski, który pojawi się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w ramach XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej i wygłosi prelekcję „Aktualny święty Maksymilian”. Serdecznie zapraszamy!

 

11:paźdz


Godz. 11:00 - "Baw się czytaniem” - spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem autorem książek dla dzieci.

„BAW SIĘ CZYTANIEM”

Właśnie do tego zachęca Paweł Beręsewicz podczas spotkań autorskich z młodymi czytelnikami. Jedno z nich odbędzie się 11 października 2017 r. o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

Paweł Beręsewicz to autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Twórczość literacka dla najmłodszych przyniosła mu szereg nagród i wyróżnień: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodę Literacką Miasta Warszawy oraz III Nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren, Nagrodę w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej.

 

19:paźdz


Godz. 11:00 - Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych:

* XIV edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Pocztówka z wakacji”,

* X edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Mój pierwszy przewodnik po Europie”

+ wystawa pokonkursowa

 

ECHA WAKACJI

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza na rozstrzygnięcie konkursów plastycznych: „Pocztówka z wakacji” oraz „Mój pierwszy przewodnik po Europie”.  Spotkanie odbędzie się 19 października 2017 r. o godz. 11.00.

Nagrodzone prace będzie można zobaczyć na wystawach pokonkursowych.

wystawy książek:październik

Wystawy książek:

* „Nierozważna i nieromantyczna” - w 55. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej

Już niebawem, 11 października, mija 55. rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej, poetki, autorki liryków miłosnych, tekstów o wyjątkowej głębi egzystencjalnej, kobiety o wielu twarzach. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę książek poświęconych życiu i twórczości poetki.