Radomszczanie czytają: adhortacja apostolska Jana Pawła II "Familiaris Consortio"

Rzut na ekran 2015 Dni Rodziny

26.05.2015r. (wtorek) godz. 10.00 w siedzibie MBP, ul. Narutowicza 4

Naszym przewodnikiem po słowach adhortacji Familiaris Consortio, autorstwa Świętego Jana Pawła II był dzisiaj Jego Eminencja ks. abp dr Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, który sprawuje Honorowy Patronat zainaugurowanych niedzielną Mszą Świętą XVI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Zorganizowane dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej wspólne czytanie napisanych trzydzieści pięć lat temu przez ówczesnego Ojca Świętego, a tak wciąż aktualnych słów, znakomicie przybliża główną ideę tegorocznego święta rodziny „Małżeństwo – sakramentem wzajemnego uświęcenia”.

„Rodzina w czasach dzisiejszych znajduje się pod wpływem rozległych, głębokich i szybkich przemian społecznych i kulturowych. Wiele rodzin przeżywa ten stan rzeczy, dochowując wierności tym wartościom, które stanowią fundament instytucji rodzinnej. Inne stanęły niepewne i zagubione wobec swych zadań, a nawet niekiedy zwątpiły i niemal zatraciły świadomość ostatecznego znaczenia i prawdy życia małżeńskiego i rodzinnego. Inne jeszcze, na skutek doznawanych niesprawiedliwości, napotykają na przeszkody w korzystaniu ze swoich podstawowych praw”.

Już w tych słowach rozpoczynających adhortację odnajdujemy głęboką troskę o małżeństwo i rodzinę, stanowiące przecież jedną z największych wartości człowieczeństwa.

Podczas dzisiejszego spotkania wręczono również nagrody przyznane w Konkursie literackim dla młodzieży, poświęconym tematyce rodziny, a zorganizowanym przez organizatorów Dni.

Pierwszą nagrodę otrzymała Agata Dziegieć z ZSG nr 3 w Radomsku za pracę „Jak kostki domina…”, napisaną pod opieką Pani Grażyny Szczekockiej, drugą nagrodę jury przyznało Aleksandrze Rutkowskiej z ZSG nr 7 w Radomsku, która pod opieką Pani Aleksandry Gniłki napisała pracę „Szczęśliwa Rodzina”, a trzecią była praca „List” Sary Bojarskiej z ZSG nr 3 w Radomsku, piszącej pod opieką Anny Śliwakowskiej.

Ponadto równorzędne wyróżnienia otrzymali: Wojciech Caban, Maria Dobielska, Julia Dudek, Daria Handydraj, Justna Kubak, Marta Kwapisz, Adrianna Marczyk, Karolina Marszał, Patrycja Miara, Klaudia Nieznańska, Julia Nowak, Dorota Osumek, Karolina Przerada, Julia Tazbir, Mariusz Wilk.

Jak zawsze w bogatym programie Dni nie zabraknie wielu ciekawych spotkań, rozmów, wystaw i rodzinnych festynów, których kulminacyjnym punktem będzie jak zawsze procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej. Dlatego wraz z organizatorami namawiamy do zapoznania się z planowanymi wydarzeniami i zapraszamy do czynnego w nich współudziału.

Lista laureatów konkursu