Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2014

utworzono .

tydzien-bibliotek

  Maj rozpoczął się nam pięknie rodzinną imprezą czytelniczą, której Państwa liczny udział był twardym dowodem, że Czytanie łączy pokolenia. Tym samym stworzyliśmy wspólnie doskonały prolog do kolejnego wydarzenia.

  Oto już w najbliższy czwartek 8 maja rozpoczyna się bowiem Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2014. Organizowany po raz jedenasty przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, przy naszym skromnym udziale, tym razem pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Najkrócej rzecz ujmując, stanowi program promocji czytelnictwa i bibliotek, które przecież tworzą bijące serce świata książki. To u nas dzieje ziemi i świadectwa minionych epok sąsiadują z literaturą fantasy sięgającą gwiazd i przyszłości. Z naszych zbiorów chętnie korzystają zarówno seniorzy, jak i najmłodsi czytelnicy. Na bibliotecznych półkach wyśmienicie uzupełniają się historyczne starodruki oraz najnowsze technologie pod postacią audio czy e-booków.

  Tegoroczne hasło Tygodnia nie przypadkiem nawiązuje do wyjątkowego jubileuszu „650 lat w służbie książki”. Dzień 12 maja 1364 roku, kiedy to Kazimierz Wielki, ustanawiając Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, powołał stacjonariuszy, uznaje się słusznie za początek służby książce w Polsce. Ówcześni stacjonariusze, którzy m.in. organizowali udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych dali początek pięknemu zawodowi bibliotekarza, który po dziś dzień pracuje dla zadowolenia kolejnych pokoleń czytelników. Jednocześnie Tydzień Bibliotek doskonale wpisuje się w ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Dzięki temu Biblioteki, na co dzień przecież promujące literaturę i otwarte na każdego czytelnika, zyskują wielu sprzymierzeńców w swym dziele, a cały rok będzie obfitował w wiele zdarzeń promujących czytelnictwo.

Zaczynamy zatem 8 maja, w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek:

Godzina 9.00 – na bardzo dobry początek „Świat ze słów Joanny Orlińskiej” - spotkanie z pisarką i ilustratorką książek, czasopism oraz podręczników dla dzieci i młodzieży. Autorką m.in. „Matki Polka” wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego oraz książki „Ani słowa o Zosi”, która otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Absolwentki Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, co niewątpliwie w połączeniu z dużą wrażliwością i wyobraźnią pozwoliło jej na współudział w wielu projektach multimedialnych, a także na stworzenie strony internetowej poświęconej literaturze dla dzieci i młodzieży Kiedy byłam mała.

Godzina 17.30 – „List do Ciebie” – koncert zespołu DAGADANA, który tworzą Dagmara Gregorowicz, Bogdana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i Frank Parker. Kto słyszał już najnowszą płytę zespołu przybędzie na pewno. Pozostali powinni przyjść, by później nie żałować. Tym bardziej, że znana z autorskiego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa, sięgnęła tym razem po twórczość naszego poety – Janusza Różewicza. „Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, utalentowanej postaci” – podkreślają muzycy i sięgają po jedenaście starannie wybranych tekstów poety. Nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski. A koncertowi towarzyszyć będzie akcja pisania i wysyłania listów. Każdy, kto przybędzie, będzie mógł wysłać niepowtarzalną pamiątkę do swoich bliskich.

W piątek 9 maja o godzinie 8.30 zawita do nas Dorota Cembrzyńska-Nogala – „Z książką na walizkach”. Pisarka dla dzieci i młodzieży, polonistka i surdopedagog czyli specjalista od pracy z dzieckiem niesłyszącym. Nagrodzona Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta za „Piątą z kwartetu”. Książka dla dzieci jej autorstwa „Bezsenność Jutki”, wzruszająca historia dziewczynki, która wraz z dziadkiem i ciocią żyła w łódzkim getcie, była nominowana do Nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

A we wtorek 13 maja o godzinie 15.00 uroczystość wyjątkowa – „Pasowanie na czytelnika”. Nasza wielka biblioteczna rodzina powiększy się o młodych miłośników książki z Publicznego Przedszkola nr 6 w Radomsku. Dla wszystkich, którzy zechcą im towarzyszyć w tej podniosłej chwili przedszkolaki przygotowały inscenizację bajki Anny Niedzieli-Strobel „O Wodniku Radomku, co chciał być pożyteczny”. To kolejne już przedstawienie przygotowane przez Przedszkole, a zainspirowane książką „Bajki o Radomsku”, zawierającą wydanie konkursowych bajek napisanych o naszym mieście.

Natomiast dzień później, w środę 14 maja o godzinie 17.00, w naszej czytelni zabrzmi jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce. Dziennikarz radiowej Trójki, współautor wielu radiowych audycji muzycznych, w tym tej, która z pewnością mogłaby aspirować do pierwszego miejsca na radiowej liście przebojów audycji wszech czasów. Prowadzący od 1982 roku „Listę Przebojów Programu Trzeciego” Marek Niedźwiecki przyjedzie do nas z książką własnego autorstwa – „Nie wierzę w życie pozaradiowe”.

tydzien-bibliotek2

Na nie mniej dobre zakończenie, w czwartek 15 maja proponujemy:

  • o godzinie 10.00 rozpoczniemy głośnym czytaniem w Bajkowym Klubie Przedszkolaka
  • o godzinie 11.00 – spotkanie z Mariuszem Urbankiem – pisarzem, publicystą i reporterem, autorem biografii Władysława Broniewskiego. Pisał dla tygodników itd, Przegląd Tygodniowy, Wprost i Polityka. Był współtwórcą internetowego tygodnika TIN oraz cyklicznego programu telewizyjnego „Jestem”. Obecnie szefuje działowi publicystyki we wrocławskim tygodniku Odra, a od 2012 roku kieruje również Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

O godzinie 17.00 – „Sławomir Koper i jego książki” – spotkanie z pisarzem, autorem książek historycznych, współpracownikiem „Uważam Rze Historia” i felietonistą tygodnika „Do Rzeczy”. Publikuje też w miesięczniku „Historia Do Rzeczy” oraz na portalu wp.pl. Historia. W jego książkach poznajemy mało znane i często pomijane w oficjalnych monografiach fakty, a ważne i znane, choć nierzadko nieco zapomniane postacie prezentuje poprzez pryzmat życia codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Uważa, że „polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”.

Serdecznie zapraszamy w nasze progi. Świętujcie razem z nami.

tydzien-bibliotek3