Obchody 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

W rocznicę Golgoty Wschodu

Pamięć o tej okrutnej zbrodni jest naszym hołdem wobec ofiar oraz obowiązkiem wobec ojczyzny i przyszłych pokoleń.Ponad dwadzieścia jeden tysięcy bezbronnych jeńców wojennych i cywilnych więźniów sowieckie państwo skazało na śmierć.Strzałem w tył głowy mordowano ich tylko dlatego, że byli Polakami. Ich oprawcy uznali, że nawet myśli by walczyć o Niepodległą są tak groźne, że trzeba je zgładzić.Dokonano mordu na zawodowych wojskowych oraz cywilach i oficerach rezerwy, wśród których najliczniejszą grupę stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych nigdy nie uda się wyliczyć.
Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby.Inne znajdują się m.in. w Charkowie, Miednoje, Bykowni czy Kuropatach.
Ten bezprzykładny akt ludobójstwa przez lata skrywano, konsekwentnie zakłamując historię.Dzięki wielu ludziom dzisiaj wiemy już bardzo dużo, choć ciągle nie wszystko, bo ujawnienie prawdy wciąż powstrzymuje polityka. Ale nic nie zwalnia nas od tej prawdy poszukiwania i pamięci o ofiarach tamtych dni.
Dlatego jak co roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku w rocznicę Zbrodni Katyńskiej oddamy im symboliczny hołd i porozmawiamy o Golgocie Wschodu.
W czwartek 10 kwietnia br., o godzinie 10.45 złożymy kwiaty pod tablicą znajdującą się przy Dębie Pamięci honorującym porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza, radomszczańskiego nauczyciela muzyki i śpiewu, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku. Natomiast o godzinie 11.00 zapraszamy na wykład prof. Jana Żaryna zatytułowany „W rocznicę Zbrodni Katyńskiej”.
katyn1
katyn harmonogram