Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

utworzono .

zolnierze

Prawdy nie dało się zabić, bo pamięci nie można rozstrzelać

  Gdy stanęli w obronie umiłowanej Ojczyzny nie szukali zaszczytów czy orderów – byli żołnierzami antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jedni polegli w walce innych skrycie wymordowano, a wielu straciło życie po fikcyjnych procesach, w których skazywano ich na kary śmierci za to, że bronili własnego domu. Tych, którzy zginęli i nielicznych, którym udało się przeżyć lata peerelowskiej historii próbowały skazać na hańbę i niepamięć.

  Dopiero w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. O najlepszych synów polskiej ziemi upomniał się w 2010 roku ŚP Prezydent RP Lech Kaczyński, zgłaszając projekt ustawy o ustanowieniu dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych, tak jak zabiegały o to organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, a którą to ostatecznie uchwalono dnia 3 lutego 2011 roku.

  W Radomsku uchwała Rady Miejskiej z 30 listopada 2009 ogłosiła rok 2010 Rokiem Konspiracyjnego Państwa Polskiego, którego jednym z elementów było odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych, zawierającego tablicę z 230 nazwiskami żołnierzy i współpracowników ich przywódcy generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

  Jemu to poświęcone będzie pierwsze spotkanie autorskie, na które Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza do swojej siedziby w dniu 28 lutego 2014 roku w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych:

  • o godzinie 9.00 z naszymi gośćmi spotka się Pan dr Tomasz Toborek – kierownik Referatu Badań Naukowych Instytutu Pamięci Narodowej i autor książki„Warszyc. Wyklęty bohater”, ukazującej prawdę o życiu legendarnego żołnierza od czasów młodości po tragiczną śmierć, gdy został skazany na egzekucję za obronę kraju. Będzie też można zakupić tę książkę za cenę 25 złotych.
  • o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie z Wacławem Holewińskim, pisarzem, wydawcą i prawnikiem, działaczem opozycji demokratycznej i więźniem politycznym czasów PRL-u, który zawsze upominał się o pamięć o Żołnierzach Wyklętych, nie tylko jako autor głośnych powieści im poświęconym. Pokazywał jak ważnym orężem w walce o prawdę jest słowo. Był m.in. współpracownikiem Niezależnej Oficyny Wydawniczej (od 1977 r.), kierował Niezależną Spółdzielnia Wydawniczą (od 1978 r.), współzałożycielem wydawnictwa Przedświt (grudzień 1982). Aresztowany podczas przewożenia książek w maju 1984 roku i zwolniony na mocy amnestii w sierpniu tegoż roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.