XIV DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Odbywają się trochę z dala od codziennego zgiełku, bez medialnego blichtru, w wyciszeniu, często w jakże osobistej rozmowie z Bogiem. Błogosławiony Jan Paweł II mówił o nich, że„…potwierdzają to, co świadczy o naszej tożsamości, o duchowych dziejach narodu”.

Dni Kultury Chrześcijańskiej, które są dla nas trochę jak wyjątkowy rachunek sumienia na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. W tym roku towarzyszyć będą wyczekiwaniu na kanonizację Ojca Świętego. A choć rozpoczną się wprawdzie 13 października, to dla nas już właściwie trwają za sprawą konkursu poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości ojczyzny”, /o którym warto przeczytać na naszej stronie/.

Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku można będzie od 15 października do 4 listopada obejrzeć wystawę fotograficzną„Chrześcijańskie korzenie Zjednoczonej Europy. Najstarsze kościoły i klasztory ziemi rodzinnej Jana Pawła II”. Wystawa fotografii autorstwa Grzegorza Bednarka, Bożeny Marteli i Sebastiana Brzoskowskiego, która była eksponowana m.in. we wnętrzach Archikatedry Gnieźnieńskiej oraz w warszawskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk, przedstawia szczegółowo bogactwo najstarszej architektury sakralnej ziemi rodzinnej Ojca Świętego, przypominając jej tysiącletnie chrześcijańskie korzenie.

Natomiast we wtorek 15 października br. o godzinie 10.00, proponujemy spotkanie z pisarką Beatą Andrzejczuk, którego przewodnią myślą będą „Różańcowe cuda”. Pisarka jest autorką wielu opowiadań dla dzieci i dorosłych, publikowanych nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii i na Białorusi. Ponadto bardzo aktywnie działała w Stowarzyszeniu na rzecz Dzieci i Młodzieży wobec Zagrożeń Społecznych „Wyspa” oraz brała udział w praktycznym treningu niwelowania agresji u dzieci i młodzieży. Jest też autorką Opowiastek Familijnych,na których podstawie został stworzony pakiet audio, pomyślany jako pomoc dydaktyczna dla wychowawców i nauczycieli dzieci przedszkolnych i szkolnych klas I-III oraz laureatką wielu nagród literackich.

Jako, że chrześcijańska kultura to również ogromne dziedzictwo literatury, jego małą cząstkę zaprezentujemy na towarzyszącej tegorocznym „Dniom” wystawie książek ze zbiorów biblioteki, zatytułowanej„Dobrze służyć człowiekowi”.

Zapraszamy serdecznie w nasze gościnne progi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.