Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

Akcja Żonkile

utworzono .

logo plansza mbp

175721492 1429180284093644 4927174309080909920 n

 

Film "Będę pisać" opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale... mogła się wydarzyć setki razy.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
 
 

 

"Historia z pewnej ulicy" to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 8-9 lat. Czyta Katarzyna Zielińska.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy
 
 
 
"Pamięć drobinek" opowiada fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny.
Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat. Czyta Julia Lewenfisz-Górka.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy
 
 
 
Josima Feldschuh była wyjątkową dziewczynką. Kiedy miała 11 lat skomponowała 17 utworów na fortepian. Była tak dobrą pianistką, że do wspólnego koncertu zaprosiła ją Żydowska Orkiestra Symfoniczna. Poza muzyką Josima lubiła bawić się koralikami i przygotowywać z nich biżuterię, którą obdarowywała swoich bliskich. Josima Feldschuh była Żydówką. W czasie II wojny światowej, wraz ze swoją rodziną musiała zamieszkać w getcie warszawskim. Josima zmarła na gruźlicę 21 kwietnia 1943 roku – trzeciego dnia powstania.
Koncerty przyjazne sensorycznie online to cykl wydarzeń muzycznych przygotowanych przez Muzeum POLIN dla dużych i małych dorosłych. Na koncerty zapraszamy wszystkich, którzy czerpią radość z muzyki, a jednocześnie nie lubią dużego hałasu lub mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu.