Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

13 kwietnia — Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

utworzono .

W 81. rocznicę mordu żołnierzy NKWD na polskich oficerach i przedstawicielach inteligencji złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza.

Stefan Bernard Zagórowicz urodził się 23 maja 1912 roku w Popielarni, gmina Wielgomłyny, powiat radomszczański. Ojciec Leon był cieślą, matka Ewa z Placzyńskich pracowała
w gospodarstwie rolnym. Posiadał siedmioro rodzeństwa. Uczęszczał do czteroklasowej szkoły powszechnej w Woli Kuźniewskiej, a następnie do sześcioklasowego gimnazjum. W 1931 roku został przyjęty do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Tadeusza Kościuszki w Częstochowie. W roku 1933 otrzymał dyplom uprawniający do nauczania w publicznych szkołach powszechnych. Był nauczycielem muzyki i śpiewu w Publicznej Szkole Powszechnej
im. Królowej Jadwigi w Radomsku. Kształcił się równocześnie w Konserwatorium Muzycznym w Łodzi. Zmobilizowany jako podporucznik rezerwy w 27 pułku piechoty, brał udział w kampanii wrześniowej, tocząc ostatnie walki w Janowie Lubelskim. Po zajęciu terenów wschodnich przez Armię Czerwoną został włączony do grupy jeńców oficerów polskich i wywieziony do Związku Radzieckiego. Pierwsza wiadomość, która dotarła do rodziny ze Szpietówki, brzmiała : „Żyję, wywożą nas w głąb Rosji”, następna dotarła z obozu w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Pośmiertnie mianowany na stopień porucznika i odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

IMG 20210413 113354