"Ars longa, vita brevis?"

rozewicz

Sztuka wciąż trwa

Zanim rok temu odszedł w ostatnią z dróg był Tadeusz Różewicz nie tylko wielkim i niekwestionowanym mistrzem słowa, ale też bacznym i wnikliwym obserwatorem otaczającego nas świata. I potrafił odpowiednie dać rzeczy słowo.

Gdy dziś słyszymy angielskie „Show Must Go On”, któremu życie i śmierć jednego z „królewskich” muzyków przydało wyjątkowego wymiaru, rzeczywiście sięgamy do sensu tych słów? Czy jednak śpiewak zawsze jest sam, a sztuka obroni się sama?!

Przecież czytanie ze zrozumieniem każe nam sięgnąć dużo głębiej niż owo „show” jest dzisiaj medialnie prezentowane. I nie ma tu wcale znaczenia czy posługujemy się naszym rodzimym językiem polskim, angielskim czy też sięgamy do starożytnej łaciny bądź greki.

Warto się zatrzymać, a doskonałą ku temu okazją będzie:

wykład dr Agnieszki Skolasińskiej

z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim