Aktualności

books

Aktualności

  Obecnie w siedzibie Biblioteki o powierzchni 1728 m kw. mieszczą się na parterze: wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych. Klimatyzowane piętro to czytelnia dla dorosłych, która liczy 80 miejsc, sala konferencyjna i Punkt Informatyczny.

Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Posiada podjazd i sanitariaty przystosowane dla ich potrzeb.

„Niezwykłe losy prof. Haliny Szwarc (1922-2002) - założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku”

utworzono .

zd13 d

 

Ubiegłoroczne „Senioralia”, tworzona właśnie Rada Seniorów, czy też wiele ciekawych, energetycznych i radosnych spotkań i imprez, których lista powiększa się systematycznie, to obraz wyjątkowej aktywności radomszczańskich seniorów. Pracowici i pełni poczucia humoru, gdy moc pomysłów prowadzi ich szlakiem sukcesów po coraz to nowych obszarach działania. Bez trudu możemy to odnaleźć np. w świetnie zorganizowanych radomszczańskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Ale nim UTW tak doskonale zaczęły działać w naszym mieście, w 1975 za sprawą Pani profesor Haliny Szwarc powstał przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie (wcześniej były tylko Francja i Belgia) Uniwersytet Trzeciego Wieku, który później otrzymał imię swej założycielki, a której swój byt w dużej mierze zawdzięczały kolejne UTW założone m.in. we Wrocławiu, Opolu, Szczecinie czy Łodzi.

Dlatego z ogromną przyjemnością zapraszamy w nasze progi wszystkich, którym młodość i chęć zdobywania wiedzy ciągle w duszy grają, na wykład profesora Uniwersytetu Łódzkiego, doktora habilitowanego Krzysztofa Lesiakowskiego: „Niezwykłe losy prof. Haliny Szwarc(1922-2002) - założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, we czwartek 19 marca 2015 roku o godzinie 16.00

Walczyła o wolną Polskę i była kobietą-szpiegiem, za co odznaczyli ją nawet Anglicy, po wojnie została między innymi doktorem medycyny, gerontologiem i wspaniałym dydaktykiem i za wybitne zasługi dla rozwoju medycyny polskiej oraz w działalności społecznej na rzecz ludzi starszych została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a motywy jej życia posłużyły autorom spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji zatytułowanego Doktor Halina, który nagradzano nie tylko w kraju, ale także np. w Nowym Jorku.

ZA P R A S Z A M Y