"Rocznica powstania Podziemnego Państwa Polskiego"

taborek-wyklad

„Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego” - będzie tematem wykładu dr. Tomasza Toborka, kierownika Referatu Badań Naukowych Instytutu Pamięci Narodowej –  na który zapraszamy do naszej siedziby w poniedziałek 29 września br. o godzinie 10.00.

Polskie Państwo Podziemne

Siedemdziesiąt pięć lat temu, 26 września 1939 r., do oblężonej Warszawy przyleciał samolot z Rumunii. Na jego pokładzie wylądował oficer, który przywiózł dla gen. Rómmla od Wodza Naczelnego rozkaz: „Posyłam majora Galinata do Warszawy z zadaniem powołania do życia polskiej organizacji podziemnej do walki z Niemcami. Obejmie on w niej dowództwo i kierownictwo”. Następnego dnia generał Rómmel na podstawie uprawnień otrzymanych od Marszałka Rydza-Śmigłego, przekazał gen. Michałowi Karaszewiczowi-Tokarzewskiemu rozkaz organizowania podziemnej organizacji do walki z wrogiem. Wówczas to powstała tajna organizacja Służba Zwycięstwu Polsce.

Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego – tworu, który był fenomenem na skalę światową i niepowtarzalną strukturą w Europie okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Pomimo okrutnego terroru, wprowadzonego przez sowieckiego i hitlerowskiego agresora, na terytorium Polski działały wszystkie cywilne i wojskowe organy: administracyjne - Delegatura Rządu RP na Kraj, sądownicze, siły zbrojne - Armia Krajowa, a nawet parlament - Polityczny Komitet Porozumiewawczy oraz Rada Jedności Narodowej. Doskonale funkcjonowało tajne nauczanie, dbano o kulturę ale też o pomoc społeczną. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego podlegały legalnym władzom II Rzeczypospolitej na uchodźstwie.