Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry

Dziękujemy, zapraszamy

Wydaje się dopiero wczoraj zapraszaliśmy do wakacyjnego zaczytania, a tu dwa miesiące minęły i wrzesień za chwilę zabrzmi pierwszym szkolnym dzwonkiem. Dziękujemy pięknie, że przyjęliście nasze zaproszenie i odwiedzaliście nas często, nie zważając na pewne utrudnienia wynikające z prac remontowych, które robimy przecież dla przyszłej Państwa wygody. Działo się naprawdę wiele. Nieustający szelest stron w wypożyczalni, wakacyjny kiermasz i finałowy bookcrossing, potwierdziły nam jak ważną rolę spełniają książki. A to jest sens naszej pracy. Wielką do niej inspiracją jest też radosny śmiech naszych najmłodszych czytelników, rozbrzmiewający w bibliotecznych murach podczas zorganizowanych spotkań i występów. A śmiechu nam szczególnie nie zabraknie podczas kulturalno – czytelniczej inauguracji powakacyjnej, którą będzie udział w akcji: „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro

narodowe-czytanie-a-f

Bo był hrabia Aleksander Fredro mistrzem pióra i humoru, który z takim wdziękiem i dowcipem opowiadał o naszych przywarach, że przez całe wieki potrafiliśmy się przy tym śmiać do łez. Dlatego wspólnie z prezydentem miasta i harcerzami z Hufca Radomsko, Miejska Biblioteka Publiczna tak chętnie podjęła wyzwanie jakim jest powszechne czytanie dzieł Aleksandra Fredry Anno Domini 2013.

Zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich po „Panu Tadeuszu” sięga do utworów charakteryzujących się wyjątkową giętkością języka, a przy tym wartką akcją i mądrą pointą.

Zapraszamy zatem na wyjątkowe wydarzenie "Radomszczańskie zuchy czytają Aleksandra Fredrę" które będzie miało miejsce w sobotę 7 września, w godzinach od 10.00 do 13.00. Harcerskie czytanie zainauguruje prezydent Anna Milczanowska. Słownej interpretacji wierszy towarzyszyć będą ich plastyczne , które następnie utworzą okolicznościową wystawę. Ponadto będzie można usłyszeć odtwarzane w bibliotecznych przestrzeniach znakomite utwory sceniczne autorstwa Fredry. Zabrzmią „Śluby panieńskie” oraz „Zemsta”.

Nie zabraknie też bibliofilskiej perełki.Otóż Kancelaria Prezydenta RP przekaże Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku okolicznościową pieczęć upamiętniającą to wydarzenie. Każdy, kto przybędzie w nasze gościnne progi z dziełem mistrza Aleksandra Fredry, będzie mógł ową pieczęć uwiecznić na swej książce. Literacką uwerturą dla sobotniego wydarzenia będzie zaplanowane na 6 września „Czytanie na drugie śniadanie” czyli dźwiękowe wersje utworów Aleksandra Fredry adresowane do uczniów radomszczańskich szkół.